Planując zdobycie Góry Krzyżnej, warto odpowiednio się przygotować – trzeba sprawdzić dogodne trasy, zorganizować ewentualny nocleg i poznać szlaki prowadzące na szczyt. Wiele zależy od tego, czy wybierasz się na wycieczkę sam, czy w większej grupie osób, a także czy wezmą w niej udział dzieci. Czytaj dalej, aby poznać praktyczne wskazówki i być gotowym na tę niezwykłą wyprawę!
Właściwie zorganizowany wyjazd pozwala w pełni cieszyć się wędrówką i minimalizuje ryzyko pojawienia się niespodziewanych sytuacji, które mogłyby zakłócić przyjemność z wycieczki. Wśród kluczowych kwestii musisz uwzględnić:
dojazd – jeśli podróżujesz samochodem, kieruj się na Przełęcz Karpnicką. Znajduje się tam parking, na którym możesz zostawić auto i dalej iść pieszo. Osoby korzystające z komunikacji publicznej mogą dostać się do wsi Karpniki busami lub autobusami PKS,
nocleg – choć Krzyżna Góra nie jest wysokim szczytem – ma zaledwie 654 m n.p.m. i może być zdobyta podczas jednodniowej wycieczki – warto zatrzymać się w tamtych okolicach na dłużej, aby bez pośpiechu cieszyć się kontaktem z naturą i móc zwiedzić Rudawski Park Krajobrazowy. Zapraszamy do zatrzymania się w Dworku Wojanów (https://dworek-wojanow.pl/apartamenty) – przejazd od nas do Przełęczy Karpnickiej zajmie jedynie kilkanaście minut,
prowiant – planując górską wędrówkę – nawet, jeśli zdobywany szczyt jest niewysoki – warto mieć pod ręką coś do jedzenia i picia. Ze względów praktycznych zdecyduj się na lekkie pożywienie i małe butelki wody, aby nie dźwigać niepotrzebnie ciężkich zapasów. W drodze na Górę Krzyżną lub wracając z niej możesz zatrzymać się w schronisku Szwajcarka – dostępny tam bufet oferuje dania obiadowe, ciepłe napoje i desery; tam też skorzystasz z toalety i odpoczniesz,
pogodę – zawsze sprawdzaj najświeższe prognozy, aby nie być zaskoczynym niespodziewanymi opadami czy burzą. Góra Krzyżna to szczyt, na który dostaniesz się szlakiem wśród drzew, dlatego raczej nie musisz obawiać się upałów. Mogą one doskwierać dopiero na punkcie widokowym, gdyż wznosi się on ponad okolicą i nie ma zadaszenia, dlatego zaopatrz się w krem z filtrem przeciwsłonecznym oraz nakrycie głowy. Na wycieczkę wybierz ciepłe pory roku – wiosna i lato będą idealne, ponieważ chmury i mgły raczej nie przesłonią zachwycającej panoramy rozpościerającej się ze szczytu.
Choć nie jest wysoka, Góra Krzyżna może zostać zaliczona do wymagających szczytów – a to dlatego, że wiodą na nią schody wykute w skale. Są one dość strome, zatem ich pokonanie nie jest najłatwiejsze. Może okazać się to zbyt dużym wyzwaniem dla małych dzieci i osób starszych, nawet z pomocą znajdującej się wzdłuż podejścia barierki. Pamiętaj, że stopnie mogą być śliskie jeśli niedawno padał deszcz, a także jesienią – gdy zalegają na nich liście, oraz zimą – wskutek oblodzenia. Dlatego na wycieczkę wybieraj słoneczne dni bez opadów.
Będąc w tamtych okolicach, nie musisz ograniczać się jedynie do zdobycia Góry Krzyżnej. Kilkanaście minut drogi od niej znajduje się kolejny charakterystyczny dla tamtego regionu szczyt – Sokolik. Na niego również prowadzą schody, jednak wydają się nieco wygodniejsze – są żeliwne i spiralne, będą więc atrakcją dla dzieci. Warto zwiedzić też Rudawski Park Krajobrazowy. Dopuszczalne są w nim spacery z psami, dlatego bez obaw możesz zabrać ze sobą swojego czworonoga – pamiętaj jednak, aby chodził na smyczy! Niedaleko znajduje się też Skalnik – najwyższy szczyt w Rudawach Janowickich zaliczany do Korony Gór Polski.
Zapraszamy do rezerwacji noclegów w Dworku Wojanów (https://dworek-wojanow.pl/) – u nas wypoczniesz i naładujesz baterie! Zapewniamy świetną bazę wypadową nie tylko na Górę Krzyżną lecz także na teren całego Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Sprawdź naszą ofertę i przejrzyj zdjęcia dostępnych apartamentów – już dziś zaplanuj swój wyjazd! Zobacz też koniecznie, jakie inne atrakcje w okolicy polecamy.
Zobacz więcej: Kwatery prywatne Karpacz | Wypoczynek w Karpaczu i okolicach | Tanie noclegi Karpacz i okolice | Apartamenty okolice Karpacza