Krzyżna Góra – jak tam dotrzeć?

2
Dorosłych
Bez dzieci
Dorosłych
-
+
Wiek 0-14 Dziecko
-
+
Wiek 0-10 Dziecko
-
+
wybierz
Rezerwacja
left
right
Wyczyść
Wybierz date przyjazdu
2023-06-23 12:47:00

Miłośnicy górskich wędrówek z pewnością docenią ten niewysoki, jednak dość wymagający szczyt, który – mimo wysokości 654 m n.p.m. – zapewnia zapierające dech w piersiach widoki. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych wierzchołków w Górach Sokolich. Nazwa wzięła się od siedmiometrowego krzyża odlanego z żelaza w 1830 roku. Chcąc wejść na punkt widokowy i zachwycać się okolicznym krajobrazem, należy pokonać wykute w skale stopnie. To nie lada frajda dla dużych i małych podróżników! Sprawdź, jak dotrzeć na Krzyżną Górę, jaki szlak wybrać i dlaczego warto tam pojechać!

Góra Krzyżna – gdzie leży i jak do niej dojechać?

Chcąc odnaleźć ją na mapie Polski, szukaj na Dolnym Śląsku, a konkretniej, w okolicach Rudaw Janowickich. Jest zlokalizowana niedaleko małej miejscowości Karpniki, pomiędzy Kamienną a Jelenią Górą. To właśnie stamtąd warto wyruszyć, zostawiając samochód na płatnym parkingu prywatnym. Możesz też pokusić się o podjechanie pod schronisko Szwajcarka i tam zostawić auto, jednak droga prowadząca do niego jest szutrowa, nieco wyboista i z dziurami – nie każdy pojazd sobie na niej poradzi, a przebycie jej pieszo zajmie zaledwie kilkanaście minut. Będzie to w dodatku przyjemny spacer wśród drzew. Po drodze zwróć uwagę na mural przedstawiający Wandę Rutkiewicz – polską himalaistkę, która swoją przygodę ze wspinaczką zaczęła właśnie w Rudawach Janowickich.

Który szlak na Krzyżną Górę wybrać?

Spod schroniska prowadzi czarny szlak – jest on dość męczący z uwagi na wymagające przewyższenie. I choć to zaledwie 154 metry, trzeba się nieco nagimnastykować, ponieważ na szczyt prowadzą wykute w skale schody. To ostatni odcinek wędrówki, podejście ułatwia barierka, jednak małe dzieci i osoby starsze mogą mieć trudności ze wspinaczką. Tym, którym się to uda, Krzyżna Góra odwdzięczy się fenomenalnymi widokami na panoramę Gór Kaczawskich i Kotlinę Jeleniogórską. Punkt widokowy wystaje znacznie ponad okoliczne wzniesienia, dlatego można cieszyć się panoramą z każdej strony! Jeśli po zdobyciu tego szczytu będziesz mieć siłę i ochotę na więcej wrażeń, możesz udać się na Sokolik – znajduje się on kilkanaście minut drogi od Góry Krzyżnej. Ma podobną wysokość, a jego zdobycie również wymaga pokonania schodów, te są jednak żeliwne i łatwiejsze dla mniej doświadczonych wędrowców.

Wracając, warto zatrzymać się w schronisku i skorzystać z oferty kulinarnej – znajdziesz tam dość duży wybór dań obiadowych, ciepłe napoje i słodkości. Na miejscu jest też toaleta, można odpocząć i zrobić postój.

Krzyżna Góra – ciekawostki, które warto poznać

Wybierając się na Krzyżną Górę, warto poznać nieco jej historii i związanych z nią ciekawostek:

  • krzyż znajdujący się na szczycie został odlany z żeliwa w gliwickiej hucie w 1830 roku z inicjatywy Marianny von Hessen-Homburg – małżonki ówczesnego właściciela Karpnik, pruskiego księcia Wilhelma. Był to prezent urodzinowy;

  • orientacyjny czas potrzebny do zdobycia góry i zejścia z powrotem to ok. 2 godziny – warto jednak go wydłużyć, robiąc postoje i ciesząc się kontaktem z otaczającą naturą;

  • Krzyżna Góra znajduje się w spisie szczytów potrzebnych do zdobycia odznaki Sudeckiego Włóczykija,

  • z wyprawy na ten szczyt lepiej zrezygnować zimą – oblodzone stopnie wykute w skale mogą okazać się bardzo niebezpieczne. Zdecydowanie łatwiej będzie pokonać je wiosną lub latem – wtedy też istnieje większe prawdopodobieństwo, że pogoda pozwoli cieszyć się zachwycającymi widokami.

Planujesz wycieczkę na Górę Krzyżną? Zatrzymaj się w Dworku Wojanów!

Co prawda z uwagi na niewielką wysokość Góra Krzyżna może być c zdobyta podczas jednodniowej wycieczki, jednak będąc w okolicach warto zostać na dłużej i zwiedzić Rudawski Park Krajobrazowy oraz przylegające do niego tereny. Wybierając nocleg w Dworku Wojanów (https://dworek-wojanow.pl/), do celu będziesz mieć zaledwie kilkanaście minut autem, z powodzeniem dostaniesz się tam również pieszo. Sprawdź naszą ofertę i przekonaj się, że warto się u nas zatrzymać! Nie wiesz, co zobaczyć w okolicach? Z chęcią doradzimy, czego nie możesz przegapić!

Zobacz inne nasze obiekty

Jako gospodarze obiektu Woody Smart Luxury Home, serdecznie Państwa zapraszamy na wyjątkowy urlop, który z pewnością zostanie zapamiętany na lata.

woody apartamenty karpacz

Zobacz więcej: Kwatery prywatne Karpacz | Wypoczynek w Karpaczu i okolicach | Tanie noclegi Karpacz i okolice | Apartamenty okolice Karpacza

design by : LEMONPIXEL.pl  /  booking by : HOTRES.pl